Listing of the Winners of the "Großen Preis" in Neumünster from 1951

Please click at the annual section to see further results.

1951 - 1961
 Jahr  Reiter  Nation  Pferd
1951  Hans-Jürgen Huck  GER  Toni
1952  Fritz Tiedemann  GER  Traviata
1953  Fritz Tiedemann  GER  Meteor
1954  Jochen Matz  GER  Heinke
1955  H. H. Lammerich  GER  Nemo
1956  Fritz Tiedemann  GER  Finale
1957  Fritz Tiedemann  GER  Traviata
1958  Peter Stackfleth  GER  Frechdachs
1959  Peter Stackfleth  GER  Frechdachs
1960  Kurt Jarasinski  GER  Raffaela
1961  Kurt Jarasinski  GER  Ramses
1962 - 1971
1962  Hauke Schmidt  GER  Arabella
1963  Alwin Schockemöhle  GER  Amati
1964  Alwin Schockemöhle  GER  Dämon
1965  Peter Schmitz  GER  Scampollo
1966  Rainer Hedde  GER  Legende
1967  Sönke Sönksen  GER  Odysseus
1968  Hermann Schridde  GER  Jurist
1969  Rainer Hedde  GER  Legende
1970  Sönke Sönksen  GER  Palisander
1971  Kurt Jarasinski  GER  Nadir
1972 - 1981
1972  Paul Schockemöhle  GER  Abadir
1973  Lutz Gössing  GER  Rocca
1974  Ulrich Meyer zu Bexten  GER  Wembley
1975  Paul Holtgräve & Willibert Mehlkopf  GER  Feuerdom & Merano
1976  Eddi Macken  IRL  Boy
1977  Hugo Simon  AUT  Little One
1978  Paul Holtgräve  GER  Feuerdom
1979  Gert Wiltfang  GER  Roman
1980  Gert Wiltfang  GER  Roman
1981  Gert Wiltfang  GER  Goldika
1982 - 1991
1982  Wilhelm Bettinger  GER  Santa Cruz
1983  Peter Nagel-Tornau  GER  Schwerin
1984  Dr. Michael Rüping  GER  Silbersee
1985  Dr. Michael Rüping  GER  Silbersee
1986  Stefan Schewe  GER  Wilster
1987  Jürgen Kenn  LUX  Feuergeist
1988  Ulf Plate  GER  Parodie
1989  Ludger Beerbaum  GER  Landlord
1990  Thomas Schepers  GER  Strip Man
1991  Elmar Gundel  GER  Life is Life
1992 - 2001
1992  Elmar Gundel  GER  Argot
1993  Franke Sloothaak  GER  San Patrigano Dorina
1994  Alois Pollmann-Schweckhorst  GER  Giulietta H
1995  Franke Sloothaak  GER  San Patrigano Corrado
1996  Franke Sloothaak  GER  San Patrigano Very
1997  Meredith Michaels  USA  Sprehe Just Do It
1998  Hugo Simon  AUT  Apricot D
1999  Alois Pollmann-Schweckhorst  GER  Powerlight
2000  Ludger Beerbaum  GER  Figaro's Boy
2001  Markus Merschformann  GER  Camirez B
2002 - 2013
2002  Tjark Nagel  GER  Chagall-CR
2003  Carsten-Otto Nagel  GER  Elwood
2004  Hauke Luther  GER  Index
2005  Meredith Michaels-Beerbaum  GER  Checkmate
2006  Rolf-Göran Bengtsson  SWE  Tepic La Silla
2007  Thomas Voß  GER  Leonardo B
2008  Markus Beerbaum  GER  Leena
2009  Piet Raijmakers  NED  Van Schijndel´s Rascin
2010  Holger Wulschner  GER  Cefalo
2011  Jan Vinckier  BEL  Ursela
2012  Andreas Kreuzer  GER  Chacco-Blue
2013  Marco Kutscher  GER  Cornet´s Christallo